Tematyka retrogamingu w Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, a co za tym idzie coraz więcej osób interesuje się również pierwszą konsolą Sony. Dla większości jest to sentymentalna podróż do czasów młodości, kiedy to pierwsze PlayStation gościło w niejednym domu, ale sądząc po wiadomościach od was jest też cała masa osób, które dopiero chcą zacząć przygodę z „szarakiem” i to właśnie głównie z myślą o takich osobach postanowiłem przygotować specjalny poradnik, który mam nadzieję ułatwi wam wybór swojego pierwszego PlayStation oraz jego zakup.
Jak rozróżnić poszczególne modele PlayStation?
Na początek warto pamiętać, że w przypadku pierwszego PlayStation mamy do czynienia z siedmioma różnymi modelami konsoli o oznaczeniach SCPH-1002, SCPH-5502, SCPH-5552, SCPH-7002, SCPH-7502, SCPH-9002 oraz SCPH-102. Wzmianka o tym z jakim modelem konsoli mamy do czynienia powinna być uwzględniona w opisie oferty, jednak często zdarza się, że jej brakuje. Wówczas należy sprawdzić czy w ogłoszeniu sprzedaży nie zawarto przypadkiem zdjęcia spodu konsoli, gdzie znajduje się jej tabliczka znamionowa, gdyż to właśnie na niej znajduje się oznaczenie modelu konsoli. Jeżeli nie to pozostaje nam albo kontakt ze sprzedawcą, albo posiłkowanie się pozostałymi zdjęciami z oferty, które powinny ułatwić nam rozpoznanie konkretnego modelu konsoli.
Najłatwiej spośród nich rozpoznać ostatni model, a więc PS one o oznaczeniu SCPH-102, które wyraźnie odbiega wyglądem od klasycznych modeli PlayStation, posiadając dużo mniejszą, zaokrągloną obudowę w kolorze jasnoszarym, który wręcz podchodzi pod biały. W przypadku pozostałych modeli bryła konsoli jest w zasadzie taka sama i aby dostrzec między nimi różnice należy się im wyraźnie przyjrzeć. Pierwszy model konsoli o oznaczeniu SCPH-1002 możemy stosunkowo łatwo poznać po napisach na przyciskach – Power i Open zamiast symboli, oraz po tym, że w tyle konsoli jako jedyny model posiada on dodatkowe wyjście kompozytowe. Kolejne modele, a więc te o oznaczeniach od SCPH-5502 do SCPH-7502 nie różnią się między sobą z zewnątrz praktycznie niczym, w związku z tym jeżeli w opisie danej oferty nie ma wzmianki o modelu konsoli, ani zdjęcia jej spodu, to pozostaje nam jedynie kontakt ze sprzedawcą. Ostatni model PlayStation z tych klasycznych, a więc SCPH-9002 , posiada jedną cechę charakterystyczną, a mianowicie brak portu równoległego i właśnie po tym najłatwiej go poznać, oczywiście pod warunkiem, że w ogłoszeniu znajdziemy zdjęcie tyłu konsoli.
Jaki model PlayStation wybrać?
Mnogość modeli pierwszego PlayStation rodzi naturalne pytanie o to który z nich jest najlepszy i choć pod względem wyświetlanego obrazu w grach nie ma miedzy nimi żadnych różnic to jednak jest kilka modeli, którymi warto się zainteresować w pierwszej kolejności. Pierwszy model PlayStation o oznaczeniu SCPH-1002 ma największa wartość kolekcjonerską, z racji tego że mówimy o premierowym modelu konsoli w Europie oraz z racji sławy jaką jest owiany. Otóż podobno po odpowiednich modyfikacjach można go przerobić na świetnej jakości odtwarzacz CD. Pomimo tych zalet jeżeli chodzi nam po prostu o samą grę, a nie odtwarzanie muzyki czy wartość kolekcjonerską, to powinniśmy zrezygnować z tego modelu, gdyż ma on czasami problem z poprawnym odtwarzaniem sekwencji wideo w grach (przynajmniej pierwsze wersje) oraz nominalnie posiada on najgorszej jakości laser. Jest to też najstarszy model PlayStation, który w niektórych przypadkach może być starszy o 5 lat od swoich dalszych następców.
Konsole SCPH-5502, SCPH-5552, SCPH-7002 oraz SCPH-7502 w zasadzie nie różnią się między sobą zbyt wiele. Owszem pewne różnice w architekturze płyty głównej, w biosie czy laserach są, ale dla zwykłego gracza nie mają one raczej znaczenia. W tym przypadku musimy kierować się stanem konsoli. Specjalnie pominąłem model SCPH-9002 gdyż z racji braku portu równoległego w jego przypadku pozbawiamy się możliwości podłączenia do konsoli dodatkowych przystawek, umożliwiających m.in. wpisywanie kodów, odtwarzanie plików mp3 czy oglądanie filmów na VCD. Jeżeli nie mamy zamiaru w przyszłości z nich korzystać to model ten jest warty polecenia, choćby z tego powodu, że pojawił on się na rynku pod koniec 1999 roku, a więc cztery lata po premierze konsoli w Europie, więc w teorii powinien być on najmniej wyeksploatowany. Jeżeli natomiast chcielibyśmy w przyszłości poszerzać możliwości naszej konsoli za pomocą wspomnianych przystawek, to wówczas warto rozważyć zakup modelu SCPH-7502, który tak jak wspominałem nie różni się zbyt wiele od poprzedników, ale pośród nich jest rzecz jasna najmłodszy.
Na koniec zostawiłem model ostatni, a więc PS one SCPH-102, gdyż z racji zupełnie innej stylistyki nie każdemu musi się on podobać. Niewątpliwie model ten ma jednak masę zalet, przede wszystkim zajmuje on dużo mniej miejsca niż klasyczne wersje konsoli i przynajmniej teoretycznie powinien być najmniej wyeksploatowany, gdyż jego debiut w Europie przypadł na drugą połowę 2000 roku. Umożliwia on podpięcie ekskluzywnego dla tego modelu ekranu oraz zewnętrznej baterii, a co za tym idzie rozgrywkę w dowolnym miejscu. Także laser w tej wersji konsoli jest chwalony za swoją pracę. Model ten ma też pewne wady. Podobnie jak w przypadku modelu SCPH-9002 nie podepniemy do niego żadnych zewnętrznych przystawek, gdyż nie posiada on portu równoległego, a ponadto z racji braku gniazda Serial I/O nie połączymy go z inną konsolą w celu rozgrywki multiplayer na dwóch TV, choć akurat z tej opcji korzysta niewiele gier. Dla niektórych problematyczne może okazać się również wyciąganie gier z konsoli, gdyż z racji małej ilości miejsca trzeba to robić dość umiejętnie by nie porysować płyty. Poza tym konsolka w samym działaniu nie różni się niczym do klasycznego PlayStation.
Reasumując przy wyborze odpowiedniego dla siebie modelu PlayStation powinniśmy kierować się przede wszystkim stanem samej konsoli, a dopiero w drugiej kolejności charakterystycznymi dla poszczególnych modeli elementami. Jeżeli chodzi nam o samą grę bez zbędnych dodatków to chyba z racji wieku najlepiej będzie polować na PS one w bardzo dobrym stanie, bądź PlayStation SCPH-9002. Jeżeli myślimy o wykorzystaniu w przyszłości portu równoległego to wówczas najlepiej będzie polować na SCPH-7502 w bardzo dobrym stanie, a jeżeli ważny dla nas oprócz gry jest prestiż kolekcjonerski, to wówczas można pokusić się o pierwszy model SCPH-1002 i ewentualnie później w razie potrzeby kombinować z wymianą lasera.
Na co warto zwrócić uwagę przy ocenie stanu konsoli?
Wybór odpowiedniego modelu PlayStation to jedno, ale tak jak napisałem wcześniej najważniejsze kryterium jakim powinniśmy się kierować przy zakupie konsoli jest jej stan. Niestety jak to z ofertami na odległość zwykle bywa na tym polu jesteśmy praktycznie w 100% skazani na łaskę sprzedawcy. Ci zwykle ograniczają się do lakonicznych słów „stan dobry” oraz „konsola sprawna”. Owszem czasami może to wystarczyć, ale jak to mówią strzeżonego Pan Bóg strzeże. W związku z tym przy zakupie warto dokładnie przyjrzeć się konsoli posiłkując się załączonymi do ogłoszenia zdjęciami, a gdy takowych brakuje to o nie poprosić. Pierwszy element na który warto zwrócić uwagę to obudowa konsoli, która dobrze żeby nie była zbyt porysowana i co równie ważne pożółknięta. Niestety czasem można natrafić na konsole, które od nadmiernej ekspozycji na światło straciły już swoją naturalną szarość. Niekiedy można to dostrzec wpatrując się choćby w logo konsoli na klapce, które jest nienaturalnie przebarwione. Kolejny element na który szczególnie warto zwrócić uwagę, a o którym wielu nie pamięta, to tacka lasera na której osadza się płytę z grą. Bardzo często zdarza się, że nie jest ona kompletna i brakuje na niej jednego lub nawet trzech elementów co łatwo rozpoznać po wystającej pomarańczowej gumce z jej środka.
Mimo tych ubytków laser może pracować dobrze, jednak na pewno swoje już przeszedł, a i stabilność płyty w takim napędzie jest najdelikatniej rzecz ujmując wątpliwa. Trzeci element o który warto dopytać to czy konsola którą chcemy kupić poczynając od SCPH-1002 aż do SCPH-7502 posiada z tyłu klapkę na port równoległy. Oczywiście jeżeli na zdjęciu ją widzimy to możemy spać spokojnie, ale niestety kilka razy natrafiłem na ogłoszenia w których sprzedawano konsole bez zdjęcia tyłu oraz wspomnienia o braku klapki i gdyby nie to że o nią dopytałem to bym się naciął na nie do końca kompletny egzemplarz, a mimo to dalej w stanie „dobrym” i „sprawnym”. Na koniec warto jeszcze sprawdzić czy konsola, którą jesteśmy zainteresowani nie jest zbyt zabrudzona, gdyż może to oznaczać, że nie była trzymana w zbyt dobrych warunkach. Tutaj szczególnie warto dokładnie przyjrzeć się temu jak wygląda miejsce w którym ląduje płyta, gdyż nadmiar brudu w tym miejscu może świadczyć o tym, że i laser jest w nie najlepszej kondycji.
Konsola przerobiona czy nieprzerobiona?
Duża ilość przerobionych konsol PlayStation w Polsce to spuścizna minionych czasów, kiedy to wiele osób decydowało się na przerobienie swojej konsoli przy użyciu specjalnego chipa, dzięki któremu można było odpalać gry kupowane na giełdach i bazarach. Obecnie częściej jest on wykorzystywany do grania w pirackie wersje gier pobrane z sieci i choć Strefa nie pochwala takiego procederu to sama przeróbka konsoli ma kilka ważnych zalet, które sprawiają, że zakup przerobionej konsoli wydaje się dużo lepszą opcją niż niemodyfikowanego w żaden sposób sprzętu. Przerobiona konsola pozwala nam na odpalanie na niej oryginalnych gier z Japonii oraz przede wszystkim z Ameryki, dzięki czemu możemy zagrać w takie hity jak Chrono Cross czy Xenogears, które nigdy nie pojawiły się w Europie. Poza tym przeróbka daje również możliwość odpalania na konsoli aplikacji homebrew, a także amatorskich gier. Otwiera to zatem całkiem spore możliwości przed PlayStation, o których moglibyśmy zapomnieć w przypadku nieprzerobionej konsoli. Przeróbka ma też pewne wady, gdyż nie każdy dopuszcza ingerencję w strukturę sprzętu lub co ważniejsze zwykle taka konsola będzie bardziej wyeksploatowana niż nieprzerobione okazy PlayStation. Mimo to zalecałbym zakup przerobionej konsoli, zwłaszcza jeżeli jesteśmy fanami gier jRPG.
W zestawie taniej.
W zasadzie wiemy już na tyle dużo by móc realnie zacząć przeglądać oferty w poszukiwaniu naszego wymarzonego zestawu. I tutaj pojawia się pytanie co powinien on zawierać? Domyślnie do gry wystarczy nam konsola, kabel zasilający (dość uniwersalny), kabel AV, pad oraz jakaś gra na start. Warto jednak przy zakupie pomyśleć czy nie lepiej dołożyć jednak trochę pieniędzy i nie pokusić się o zakup bogatszego zestawu od razu ze wszystkimi niezbędnymi do wygodnej gry elementami. Gwarantuję, że taki zestaw choć początkowo wyda się nam drogi to po przeliczeniu wyjdzie nam dużo taniej niż gdybyśmy chcieli dokupić wszystko osobno. Jak wiadomo same koszty wysyłki potrafią w takiej sytuacji wynieść nawet kilkadziesiąt złotych.
Przy zakupie konsoli PlayStation musimy zastanowić się nad doborem odpowiedniego okablowania. Jeżeli zamierzamy grać na współczesnym telewizorze, a nie kineskopowym jak w latach 90tych to wówczas najlepiej, żeby w zestawie z konsolą był kabel RGB. Drugi element to odpowiedni dobór kontrolera do gry. Chyba najlepiej zainwestować w konsolę z Dual Shock’iem w zestawie, choć dobrze by było gdyby oprócz niego znalazł się w nim również drugi pad.
Kolejne niezbędne do gry akcesorium to karta pamięci, bez której w większości gier zapis stanu rozgrywki okaże się niemożliwy. Wreszcie dobrze też jest rozejrzeć się za zestawem, w którym będą się znajdowały jakieś gry. Nie muszą to być od razu same hity, ale nieraz kilka solidnych tytułów w zestawie jest dużo tańszych niż gdyby je kupić osobno i jeszcze opłacić wysyłkę. Ogólnie dobrze by przy zakupie jak najwięcej z tych elementów znalazło się w naszym zestawie.
Uwaga na podróbki!
Przy zakupie konsoli, a konkretnie akcesoriów do niej warto pamiętać, że swego czasu na rynku pojawiło się bardzo dużo podrobionych kontrolerów, a zwłaszcza kart pamięci, które wręcz zalały nasz kraj. Te półprodukty z Chin choć nieraz dobrze udają oryginalne akcesoria, zwykle odznaczają się bardzo złą jakością wykonania oraz niestabilnym działaniem. W tym przypadku najczęściej podrabianymi akcesoriami są właśnie pady i karty pamięci, a także niby sprawnie działające kable RGB, które nie różnią się niczym od zwykłego kabla AV. Aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań zachęcam do lektury dwóch poradników o odróżnianiu oryginalnych padów Dual Shock od podróbek, a także o rozpoznawaniu oryginalnych kart pamięci.
Panie, ile to kosztuje?
Przechodzimy do kolejnej ważnej kwestii, jak nie najważniejszej, a mianowicie wartości całego takiego zestawu. Niestety z cenami bywa różnie, a obecnie od jakiegoś czasu można zaobserwować tendencję wzrostową jeżeli chodzi o ceny konsol, gier i akcesoriów związanych z pierwszym PlayStation. Mimo to przy odrobinie cierpliwości nie powinno być problemu z zakupem szaraka w cenie ok. 70-80zł, a w bogatszym zestawie, np. z drugim padem, memorką oraz grami w cenie 100-130zł. Wydaje mi się, że więcej można dać za konsolę, która już czymś się wyróżnia w jakiś sposób, ale pamiętajcie, że jak każdą wycenę należy i tę brać z przymrużeniem oka, gdyż zawsze znajdzie sie coś droższego, jak i tańszego.
Dużo więcej przyjdzie nam za to zapłacić za konsolę wraz z oryginalnym opakowaniem. W tym przypadku ceny konsol potrafią czasami osiągnąć zawrotne ceny przekraczające nawet 500-600zł. Szczerze powiedziawszy to według mnie taki domyślny zestaw wraz z opakowaniem i wszystkim co w nim się powinno znaleźć nie powinien przekroczyć 300-350zł. Mowa o zestawie w dobrym lub bardzo dobrym stanie, który jest w 100% kompletny. Oczywiście czasami może pojawić się jakaś perełka w stanie mint, np. pierwszego modelu, za którą nie zdziwiłbym się jakby ktoś dał więcej.
Zestaw dla kolekcjonera.
Gdy zdecydujemy się na zakup konsoli z górnej półki, to znaczy w zestawie nie odbiegającym od tego oferowanego w sklepach lata temu, to wówczas wydając wspomniane 300-350zł, a nawet czasami więcej warto upewnić się czy aby na pewno nasza konsola ma taką wartość kolekcjonerska, jaką sugerowałaby jej cena. Przede wszystkim należy sprawdzić czy w pudełku z PlayStation znajdują się wszystkie elementy oryginalnego zestawu, na które powinny składać się – konsola, pad (w zależności od modelu zwykły lub Dual Shock), kabel zasilający, kabel AV, niezbędne instrukcje (w tym w języku polskim jeżeli mamy konsolę z rodzimej dystrybucji), czasami ulotki/karty pocztowe, płytkę z wersjami demonstracyjnymi gier „Demo One” (której brakuje w PlayStation SCPH-9002 oraz PS one SCPH-102), wytłoczki ze styropianu na sprzęt oraz folie na konsolę oraz całą resztę.
Inna równie ważna kwestia to sprawdzenie czy aby na pewno pudełko jest zgodne ze sprzedawaną z nim konsolą. Często zdarza się bowiem, że handlarze w celu podbicia ceny organizują do swoich konsol pudełka, które niekoniecznie od nich pochodzą. Aby sprawdzić czy pudełko pochodzi od tego konkretnego modelu wystarczy znaleźć na nim naklejkę z kodem kreskowym i numerem seryjnym i sprawdzić, czy zgadza się z tym co możemy zaobserwować na konsoli.
I to by było na tyle, jeżeli chodzi o porady związane z zakupem konsoli PlayStation. Mam nadzieję dzięki nim uda się wam dokonać dobrego wyboru. W przyszłości może stworzę coś podobnego o grach, tak żeby ułatwić zwłaszcza początkującym poruszanie się po świecie pierwszego PlayStation.
The post Kupujemy konsolę PlayStation – poradnik zakupowy appeared first on strefaPSX.